Vojnová smršť v SND

12.11.2019

Ohromne dlhý román Vojna a mier na divadelných doskách? Azda len utópia. Napokon však vzniklo predstavenie, pri ktorom sa tají dych.

Keď som sa dozvedela, že v SND hrajú divadelnú adaptáciu Tolstoja - románu Vojna a mier, bola som prekvapená - 1226 strán dostať na javisko? Nemožné.

Bojové vojnové scény v divadle? Ako to chcú urobiť? Napokon som sa však bola prekvapená. Vo všetkých zmysloch tohto slova.

To, čo sa dá momentálne vidieť v predstavení Vojna a mier, je umelecké dielo. Od scény cez herecké stvárnenie až po kostýmy a hudbu.

Zvalcuje vás to

Zvalcuje vás to, dojme a najmä - prinúti premýšľať.

Tvorcovia použili viaceré zaujímavé postupy, napríklad premietanie na plátno imitujúce filmové strihy alebo prelínanie deja na bojisku so scénami zo súkromia hlavných hrdinov.

Predstavenie má ohromnú dynamiku, akčnosť a silu. Atmosféru bojiska, krik, streľba, krv a zároveň detailné premietanie na rozmerné plátno.

Scény amputácie nohy alebo chytania dvoch zakrvavených rúk dvoch zranených vojakov sú natoľko silné a autentické, že človek sa akoby sám ocitá v boji.

Silu predstavenia umocňujú herecké výkony - Ján Koleník plný vnútorných rozporov, akoby stále v konflikte sám so sebou, aj s okolím, najmä s vlastným otcom v podaní presvedčivého Richarda Stankeho.

Autentická Monika Potokárová ako Nataša Rostovová, ktorá prejde v predstavení prerodom od naivného dievčatka cez zamilovanú nežnú dievčinu, až po vyzretú mladú ženu.

A najmä Milan Ondrík. Jeho Bezuchov je presvedčivý vo svojej slabosti a neistote, keď dokáže vyslovovať otázky a premýšľať o odpovediach a ktorý sa nehanbí priznať, že sa mýlil.

Predstavenie, ktoré budete chcieť vidieť znovu

Čo bolo na predstavení najsilnejšie? Uveriteľnosť. Ingrid Timkovej sme uverili jej chladnú vypočítavú grófku, Dominike Kavaschovej obetavú hlboko veriacu ženu, Ondrejovi Kovaľovi zákerného a zhýralého Dolochova, Natálii Germáni milujúcu ženu, ktorá nechce prísť o muža na fronte. Jej kvílivé nariekanie bolo naozaj nárekom ženy, ktorá sa zúfalo bojí, že príde o to najdrahšie, čo v živote má.

Jedinou slabou stránkou predstavenia môže byť jeho dĺžka, ktorá môže niektorých divákom oprávnene odrádzať. Tí, čo sedieť v divadle tri hodiny vydržia, môžu vďaka tejto adaptácii získať mnoho zaujímavých podnetov a dojmov, čo sa o každej divadelnej hre uvádzanej v SND, bohužiaľ, povedať nedá.

© 2018 Gréta Fábryová. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!