Tlučková, Kňažko ani Vášáryová to nevytrhnú...

22.02.2020

Herci z Bratislavy nehrajú v Poprade každý deň. Tešila som sa na pani herečku Milku Vášáryovú, na pána Kňažka, na pána Lasicu a na hlboký kultúrny zážitok. Veľmi ma ani nezaujímalo, akú hru budú hrať.( Wiliam Douglas Home : Rybárik Kráľovský). Hlavne, že prídu a zahrajú. A zahrali. Bol to herecký koncert, aj som sa zasmiala, aj som sa zabavila, aj sme dali celé hľadisko standing ovation. Ale ostalo mi smutno na srdci. A aj mi bolo ľúto pani Vášáryovej, že ona, taká skvelá a kvalitná herečka a musí hrať takúto hru. Hru bez hlbšej myšlienky, bez zápletiek a v podstate bez dramatického konfliktu. Plnú situačného humoru, gagov a narážok so sexuálnym podtónom. Ja som sa vlastne tak trochu hanbila. Za to, že toto našich skvelých hercov nútime robiť. Vraj si to žiada trh. Trh, ten beztvarý, neviditeľný živočích s nízkym IQ a ešte nižším sebavedomím. Trh, ktorý zožerie všetko, čo sa mu ponúkne a ktorý sa neodváži namietať, či by nemohol byť kŕmený aj niečím kvalitnejším.

O pár týždňov bolo v ponuke divadelné predstavenie opäť. (Noel Coward: Rozmarný duch). Už som ani nechcela ísť. Tušila som, že to bude to isté len v bledomodrom. A bolo. Skvelá Zuzana Tlučková a slabo napísaná hra. A vďační tlieskajúci diváci. Vychádzajúc som počúvala, čo hovoria na predstavenie ľudia. Páčilo sa. Zabavili sa. Veď len o to išlo.

Všetci máme tvrdej reality dosť. Chceme sa smiať a zabávať, ale napriek tomu si myslím, že humor sa dá prepašovať aj do kvalitnejších a obsažnejších diel. Máme na Slovensku skvelých hercov, o tom niet pochýb, ale keď nebudú mať čo hrať, tak to svojím umením nevytrhnú.

Keď sa niekedy vraciam zo služobky, zastavím sa v MacDrive na hamburger, aby som rýchlo zahnala hlad.

Ale niekedy sa neponáhľam, mám chuť dať si lahôdku, napríklad morské ryby, jesť ich pomaly, tešiť sa, že som v peknej reštaurácii, kde hrá príjemná hudba a kde je krásne prestreté.

Išla som do divadla na lahôdku a dostala som hamburger. Zjedla som ho, ale zostal vo mne pocit, že aj umenie devalvuje. A z toho je mi smutno.

 

© 2018 Gréta Fábryová. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!